Grywalizacja – korzyści dla średnich i małych firm

Grywalizacja – korzyści dla średnich i małych firm

Myli się ten kto sądzi, że grywalizację można zastosować jedynie w ogromnych przedsiębiorstwach i wielkich korporacjach. Pozytywne efekty płynące z grywalizacji można także osiągnąć w firmach określanych jako średnie i małe.

Wyzwania związane z zaangażowaniem pracowników w swoją pracę m.in. rotacja, spadek produktywności, problem z realizacją celów sprzedażowych i niewystarczająca motywacja do podejmowania nowych działań, są obecne także w mniejszych firmach. Nie posiadają one często narzędzi, które w wystarczający sposób mogą wesprzeć te obszary. Nie oznacza to jednak że nie mogą takich narzędzi wprowadzić. Jednym z nich może być grywalizacja, w której fabułę, zadania i czas gry dostosowuje się do ilości pracowników i ich możliwości, natomiast w kwestii nagród nie tylko stosujemy te rzeczowe, dostosowane do możliwości budżetowych firmy, ale także niematerialne.

Zdarza się, że w niektórych firmach  nadal obecna (świadomie bądź nieświadomie) jest motywacja za pomocą metody „kija i marchewki”. Taka metoda nawet w mniejszej firmie zabija w pracownikach entuzjazm, zniechęca do rozwoju, kreatywnego myślenia, osłabia kulturę organizacji. Sytuacja ta dotyczy nie tylko osób młodych, ale również starszych. Grywalizacja wprowadzona do takiej instytucji, od samego początku stawia na odcięcie się od takich metod i dąży do tego, by praca przestała być ciężkim obowiązkiem czy przymusem, miejscem gdzie odpychamy swoją kreatywność, pomysłowość i energię jak najdalej.

Nie tylko behawioralne walory są w grywalizacji istotne. Grywalizacja pozwala na wprowadzenie nagród nie będących wcale podwyżkami czy gratyfikacjami czysto finansowymi. To duże udogodnienie dla mniejszych firm, które często bywają ograniczone budżetowo. Grywalizacja zakłada zastosowanie takich nagród jak np. możliwość wyboru godzin pracy w grafiku czy miejsce parkingowe.

Mając na uwadze  powyższe, co daje nam grywalizacja w małych i średnich przedsiębiorstwach?

Po pierwsze zaangażowanie . Pracownicy działając na platformie grywalizacyjnej są w stanie samodzielnie monitorować swoje postępy na tle grupy (a nie musi być ona wcale duża). Są w stanie sprawdzić samych siebie, pobudzić siebie do działania. To sprawia, że kierownik w wielu kwestiach nie musi nieustannie przypominać o jakimś celu, pracownicy zaś przestają odczuwać nad sobą przysłowiowy „bat nad głową” i odważniej podchodzą do powierzonych zadań. Co więcej, jeśli jest w firmie nieduża grupa osób, tym bardziej potrzebne jest aby każdy zaangażował się w swoją pracę, bo dzięki temu zwiększa się wydajność pracowników. Nie ma też poczucia braku sprawiedliwości. Jeśli większość osób angażuje się w przedsięwzięcie, pracownicy którzy dotychczas odczuwali, że wszystko jest na ich głowie, wreszcie będą mogli psychicznie odpocząć (a tym samym efektywniej wykonywać swoją właściwą pracę).

Po drugie, poczucie wspólnego celu. Niektóre zadania wymagają pracy całego zespołu, a to przewiduje też grywalizacja. Jeżeli naszym problemem są obciążające nas rachunki za prąd, papier i tym podobne to tylko działając jako drużyna można je rozwiązać. Jeżeli pracownicy wspólnie będą poszukiwać sposobów na oszczędzanie energii i materiałów, to szybciej i efektywnej przełoży się to na efekty finansowe. Nie oszukujmy się, kierownik nie wie i nie widzi wszystkiego. Ale pracownicy już tak. Jako jedność. Co więcej, wiedząc, że wspólnie mogą osiągnąć cel, pracownicy będą wzajemnie się motywować zamiast rywalizować. Podsumowując, grywalizacja to narzędzie dla średnich i małych firm, które dążą do zwiększenia kompetencji i motywacji wśród pracowników, ograniczenia zbędnych kosztów, a także zwiększenia zysków poprzez pozytywną zmianę. Tak więc czas pożegnać kolejne cięcia etatów i smutki przełożonych, a zacząć właściwie inwestować w swoją firmę,dzięki zastosowaniu grywalizacji.

Jeżeli jesteś zainteresowany grywalizacją w swojej firmie, skontaktuj się z nami!

 

 

E-mail : info@grywit.pl
Tel :+48 602 775 961 
www.grywit.pl

 

Do zobaczenia w następny czwartek!